Czym jest redesign, kiedy i w jakim warto zmieniać obecne logo?
- Redesign marki oznacza jej odświeżenie i dostosowanie do wymagań potencjalnych klientów
- Zmiana wizerunku marki wpływa na szybszy rozwój firmy i budowanie społeczności klientów, którzy darzą ją zaufaniem
- Wielkie koncerny światowe, na przestrzeni lat, dokonywały licznych zmian logo
Przedstawiciele firm często zadają sobie pytanie: czy warto zmieniać obecne logo? Można spekulować, lub podejść do sprawy profesjonalnie i dokładnie zbadać czym jest redesign, kiedy i po co się go robi. Redesign to inaczej modernizacja, przeprojektowanie czy odmłodzenie znaku. Takiej rewitalizacji poddaje się znaki marki, jeśli posiadają wadliwą konstrukcję lub w niewłaściwy sposób oddziałuje na klientów.
PO CO ZMIENIAĆ WIZERUNEK MARKI I LOGO?
Pierwszym i podstawowym kapitałem każdej marki, jest jej wizerunek. Wprowadzenie go w świadomość odbiorców (skojarzenia) nie jest rzeczą łatwą. Wielkie światowe koncerny potrzebowały wielu lat by na dobre powiązać skojarzenia ich odbiorców z logiem firmy. W tym okresie korzystali również z redesignu, aby odpowiednie dopasować swój znak do cech klientów. Identyfikacja wizualna, zamknięta w logo, musi być zatem zgodna nie tylko z cechami firmy, którą przedstawia. Musi być zgodna z myślami, emocjami i skojarzeniami odbiorców.
Atrakcyjna marka podąża za aktualnymi trendami. Oczywiście dobra marka posiada pierwiastek ponadczasowości, ale doskonale wiemy, że ten kto się nie rozwija, nie stoi w miejscu, ale cofa się, ponieważ świat idzie do przodu. Współgranie wizerunku marki z wymaganiami klienta jest źródłem sukcesu. Te wymagania jednak często nakreślone są nie samą jakością usług, ale również trendami modowymi. Odświeżenie logo pozwala dotrzeć zatem do szerszej grupy odbiorców.
KAŻDE DZIAŁANIE POWINNO SKUPIAĆ SIĘ NA CELU
Zazwyczaj nie należy tworzyć zupełnie nowego logo dla swojej firmy, ale odświeżyć, ulepszyć, poprawić, dostosować. Celem jest poprawienie wizerunku przedsiębiorstwa. Redesign wizerunku firmy jest niczym ogłoszenie: zaszliśmy daleko, ale to dla nas początek, zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nas nie znają. Firmę dbającą o swój wizerunek postrzega się jako nowoczesną, będącą na bieżąco, pasującą do danej epoki. Nie oznacza to jednak, że odcina się od tradycji i usług, które od zawsze cieszą się uznaniem.
Nie podlega wątpliwości, że zmiana logo, łączy się ściśle ze zwiększeniem potencjału marki. Towarzyszy często rozwojowi działalności, poszerzeniem jej na większą skalę np. dostosowaniem wizerunku do wejścia na rynek globalny. Patrząc w ten sposób na sprawę, redesign nie jest opcją, a koniecznością, by zdobyć szczyt i utrzymać się na nim. Nawet niepozorna dla laików zmiana (np. zmiana linii, powiększenie inicjałów firmy), może korzystnie wpłynąć na postrzeganie firmy. Ma zatem realny wpływ na jej sukcesy. Nie ma więc wątpliwości, że warto zmieniać obecne logo.
DLACZEGO WARTO ZMIENIĆ PRZESTARZAŁY PROJEKT LOGO?
Dobre logo pomaga marce, ponieważ jest, oprócz samej usługi, najważniejszym elementem tożsamości marki. Skoro dobre logo pomaga, to złe może szkodzić. Logo może odrzucać od marki lub do niej przyciągać. Budzić pozytywne i miłe skojarzenia, lub zniechęcać. Wszystkie znaki wizerunkowe oparte są w jakiejś modowej epoce, która się nieustannie rozwija i zmienia. Dobrze jest poddawać weryfikacji swój wizerunek, podobnie jak wszystkie inne działania firmy i jakość usług. Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że musi dbać o jak najwyższą jakość swoich produktów. Podobnie, odnosi się to do logo marki.
Redesign logo może oznaczać stworzenie go całkowicie od nowa. Na zupełnie nowych zasadach, aby dobrze oddać charakter marki i wkraść się we wrażliwość odbiorców. Może jednak oznaczać jedynie odświeżenie, delikatną poprawę i dostosowanie obecnego wizerunku do nowych standardów. Nowe, nowoczesne logo, przekłada się na podwyższoną atrakcyjność Twojej firmy. To co należy zrobić, to nie bać się i oddać sprawę w ręce profesjonalistów. Decyzja wymiany logo na nowoczesne nie oznacza jednak odcięcia się od tradycji i zaufania, które dotychczas sobie wypracowaliśmy.
W świecie biznesu nie ma złudzeń. Warto zmienić obecne logo, aby zarabiać po prostu. Z pewnością każdy jest przyzwyczajony do pierwszego logo, jak np. do pierwszego samochodu, ale czy nie czas go wymienić? Człowiek mocno przywiązuje się do tego ,,co jest pierwsze”, ale w końcu rozsądek i chęć rozwoju nakazuje wymianę samochodu, czy roweru. Podobnie jest z odświeżeniem wizerunku Twojej marki. Nie da się iść do przodu bez interdyscyplinarnego rozwoju. Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości, to przedstawiamy 3 powody, dla których warto odświeżyć logo firmy.
ROZWÓJ MARKI
Wprawni przedsiębiorcy wiedzą, że o rozwój należy dbać na każdym etapie działalności firmy. Każdy osiągnięty cel jest jedynie etapem na drodze budowania marki, a nie stacją końcową. Jeśli Twoja firma potrzebuje rozruchu, to czas zainwestować w odpowiedni wizerunek. Kiedy osiągnęła poziom, który zakładałeś, to czas wskoczyć na głębszą wodę! Jeśli chcesz rozwinąć firmę, musisz dostosować swój wizerunek, na bardziej… globalny. Najlepiej widać to na przykładzie usług, które opanowały już rynek lokalny. Co dalej? Wystarczy Ci to, czy chcesz się przebić na rynek krajowy, a później globalny? Aby tak się stało, należy dostosować do tego rynku swój wizerunek. Najlepiej oddać tę sprawę specjalistom, którzy doskonale znają się na rynku i marketingu wizerunkowym.
MARKETING
O pozycję w świecie biznesu trzeba nieustannie walczyć. Tu nie ma górnego pułapu. Jak zostało już powiedziane: kto się nie rozwija, ten się cofa. Sukces osiąga ten, który cały czas patrzy do przodu i potrafi dostosować swoje działanie do sytuacji rynkowej oraz odbiorców. Takie działanie nie znaczy, że należy zmieniać i odrzucać proponowane usługi, które świetnie się sprzedają. Wręcz przeciwnie! Teraz należy uczynić korzyści z wizerunku Twojej marki. Przedstawić je w nowy sposób, aby wzbogacić listę Twoich wiernych klientów o tych, których do tej pory nie zaciekawiłeś. Przedstaw się światu w nowoczesnym stylu i dotrzyj do większej grupy odbiorców.
KONKURENCJA
Bardzo mała liczba osób przyznaje się, że zrobiła coś, co zauważyła u konkurencji. Z drugiej jednak strony, obserwowanie konkurentów i wyciąganie wniosków dla prowadzenia swojego biznesu jest olbrzymią mądrością. Nie ma nic złego w patrzeniu na osoby, które odniosły sukces. Samo jednak patrzenie może doprowadzić jedynie do frustracji i zniechęcenia, bo przecież oni doszli tam, gdzie chcę być, a ja stoję w miejscu. Podpatrywanie ludzi sukcesu ma sens jedynie wtedy, gdy wyciągamy wnioski z ich działań, aby przyspieszyć własny rozwój eliminując błędy. Kiedy zwrócimy uwagę na wielkie światowe koncerny, zauważymy, że wyrażają niesamowitą dbałość o wizerunek marki. Co zatem idzie, firmy, które odniosły sukces, często dokonywały redesignu swojego logo. Przypadek?
ZAPOMNIJ O PRZESZŁOŚCI I POZYSKAJ KLIENTÓW Z NOWOCZESNYM LOGO
W kierowaniu wizerunkiem firmy nie chodzi o to, aby czuć się dobrze, choć to zawsze pomaga. Kiedy jednak usługodawca czuje się dobrze? Nie ma wątpliwości, że wtedy, gdy jego usługi się sprzedają. Kiedy jego klienci są zadowoleni, utożsamiają się z marką, rozpoznają ją i chętnie wracają po kolejne usługi i produkty. Dlatego, czołowe postaci światowego marketingu kładą nacisk na rozwiązywanie problemów klienta. Nie da się zaproponować rozwiązania komuś, kto nie jest zainteresowany proponowaną usługą. Dlatego siłę ciężkości należy przenieść na przedstawieniu swoich wartości, aby oddziaływać na emocje człowieka. Psychologowie jasno podkreślają, że emocje odgrywają najważniejszą rolę w procesie decyzyjnym człowieka. Właśnie dlatego wizerunek Twojej firmy powinien oddziaływać na emocje odbiorców. Dzięki temu zainteresują się Twoimi usługami i będą do nich powracać, a Twoja firma stanie się rozpoznawalna.
Tworzenie wizerunku nie jest taktyką, której się używa, lub chowa się przed światem. Tu nie ma miejsca na metodę prób i błędów. Oczywiście działania biznesowe zawsze zakładają ryzyko, ale profesjonalizm nakazuje je ograniczyć, a nie skakać na główkę do nieznanej wody. Dlatego wizerunek powinien przedstawiać sposób myślenia, który nie tylko spodoba się odbiorcom, ale pociągnie ich. Oczywiście nie chodzi tu o nacisk prowadzący odbiorcę do zniewolenia. Chodzi o autoprezentację, która zaciekawia, przykuwa uwagę i powoduje, że ,,chce się więcej”. Aby to się sprawiło, trzeba być tam gdzie są konsumenci, ale sama obecność nie jest wystarczająca. Trzeba tam być w taki sposób, aby oni chcieli na Ciebie patrzeć. Dostarczasz im jakość, informację, absorbujesz, i dajesz receptę na ich problemy.
LOGO FIRMY POWINNO SPRAWIAĆ ROZBUDOWĘ SPOŁECZNOŚCI, KTÓRA UFA MARCE
Teraz czas na Ciebie! Skoro już wiesz, że podbij rynek światowy!
Znak graficzny przedstawiający Twoją firmę nie może być stateczny. Nie kończy się na tych kilku kreskach, ikonach czy literach. On musi żyć. Przenosić w wymiar Twoich działań niczym dzieło największych malarzy. Twoje logo powinno określać działanie firmy, które jest nieustanne, ciągle gotowe przyjąć klienta, zaopiekować się nim i dać mu to, czego potrzebuje. Logo jest magnesem, które przyciąga coraz to nowych klientów do proponowanych usług. Ale wadliwy magnes nie jest przydatny i nie budzi zaufania.
MARKI, KTÓRE ZMIENIŁY SWOJE LOGO
Jeżeli przeanalizujemy rozwój globalnych marek, które osiągnęły ogromne sukcesy, to zauważymy, że ich logo ewoluowało współmiernie do rozrostu firmy. Należą do tej grupy naprawdę giganci, tacy jak McDonald`s, Apple czy Nike. Ich wizerunek od początku zawierał jakiś charakterystyczny element, który nie zniknął z logo, ale ewoluował, dostrajając się do potrzeb czasu. Chyba nikt z czytających nie ma już wątpliwości, że nowoczesne logo jest wręcz biznesowym wymogiem czasów, w których żyjemy. Jeśli jednak wątpliwości się pojawiają, to warto znaleźć w Internecie stare logo znanej marki i prześledzić jak się zmieniało na przestrzeni lat. Przedstawiamy 3 przykłady globalnych marek, które rozpoznawalne są na całej ziemi, a do których sukcesów przyczyniła się odpowiedzialna zmiana wizerunku.
KFC
KFC jest jedną z największych restauracji typu fast-food na świecie. Pierwsze logo marki pojawiło się w 1952 roku. Od początku widnieje w nim postać Colonela Harlanda Sandersa, a obok niej nazwa restauracji. Pierwsza większa zmiana nadeszła w 1978 roku. Postać zmieniła stronę, a litery, zmieniając czcionkę, ułożono w pionie. Logotyp stał się bardziej proporcjonalny i użyteczny. W 1991 roku dodano kolory i element graficzny. Zastosowano nową typografię, a nazwę zamieszczono jedynie w inicjałach. Kolejna zmiana przyszła w roku 1997. Zmienił się wtedy wizerunek założyciela marki. Logo stało się bardziej dynamiczne. W końcu logo KFC, które dziś znamy, pochodzi z 2007 roku. Nie ma już na nim koloru granatowego, linie zostały podkreślone, a inicjały marki powiększone. Wizerunek marki stał się bardziej ekskluzywny i nowoczesny.
Discovery Channel
Kolejny wielki koncern, który dostosowuje swoją identyfikację wizualną, to lider wśród kanałów dokumentalnych – Discovery Chanel. Stacja telewizyjna ma ponad 30 letnią historię i cieszy się wielkim uznaniem odbiorców, których uczy, bawi i inspiruje. W 2019 roku marka postanowiła odnowić swoje logo i zmieniono w nim praktycznie wszystko. Część niezmienna, to jedynie grafika naszego globu, która jednak została znacząco pomniejszona. Kula ziemska wpisuje się teraz w pierwszą literę nazwy kanału, podkreślając jego globalny charakter. Nowy napis nabiera prestiżowego i nowatorskiego charakteru. Co ciekawe, marka Discovery połączyła nową identyfikację wizualną z odnowioną ofertą programową. Ten krok okazał się fantastycznym krokiem marketingowym, który przyciągnął nowych odbiorców marki.
Audi
Historia niemieckiej marki Audi zaczyna się w 1909 roku, wtedy też pojawiło się jej pierwsze logo. Pierwsza identyfikacja zawierała nazwę marki, pisaną kursywą, objętą w owalnym kształcie. Logo w krótkim czasie i na krótki czas przybrało formę dużej, trójwymiarowej ,,jedynki”, wychodzącej z kuli. Pozostał również napis audi, pisany kursywą, w białym kolorze. W między czasie właściciele Audi się zmieniało, a wraz z nimi zmieniał się również projekt logo. Pomijając kilka zmian i przechodząc do roku 1995 odkrywamy logo, które posiada srebrne, trójwymiarowe pierścienie i czerwony napis nazwy marki. W 2009 roku logo przechodzi kolejne zmiany. Marka powiększa błyszczące pierścienie i zmniejsza napis Audi, zmieniając również jego styl. Zmienia się również jego miejsce, na lewy dolny róg. Ostatni redesign logo przechodzi w 2016 roku. Zostaje uproszczone. Znikają trójwymiarowe efekty, a symbol pierścieni zyskuje czarny kolor. Znika również napis marki.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZMIANIE LOGO?
Nie ma żadnych wątpliwości, że warto zmieniać obecne logo. Podobnie wątpliwości nie budzi co jest w nim najważniejsze i na co zwrócić uwagę. Odpowiednie logo firmy powinno przyciągać, zaciekawiać, odkrywać charakter oferowanych usług i otwierać ich świat. Obok zamysłów i idei ważne jest, aby w tworzeniu logotypu zachować pewien kanon, który zapewnia nowoczesność i prestiż przenoszoną przez odbiorców na markę. Należy więc zachować kilka reguł i ,,ubrać nimi” sposób myślenia.
W obecnym okresie historycznym, niezbędna przy tworzeniu logo, jest elegancja, minimalizm i prostota wykonania. To właśnie cechy nowoczesnego logo. Obecnie, to najważniejsze dla firm, które chcą się rozwijać i decydują się na odświeżenie logo, aby wejść w szerszą działalność. Nowoczesność i prestiż zdecydowanie pomagają podbić niezdobyte dotąd rynki oraz utwierdzić się na tych już podbitych.
Kolejne istotne kwestie logo, które przechodzi redesign to dobrze dobrany kolor. Obecnie nawet psychologia podejmuje tematy wpływów kolorów użytych w reklamach i logotypach na odbiorców. Obok koloru, niesamowicie starannie, należy dobrać odpowiedni symbol oraz typografię tak, aby wzbudzić zaufanie. Należy odsłonić potencjalnemu klientowi to, co kryje się za logo. W tym wszystkim, co zostało już wymienione klucz stanowi czytelność i oryginalność. Ważne jest, aby przypadkowy człowiek stykający się z logo firmy nie miał problemu w uchwyceniu przekazu. Jednocześnie nie powinien wiązać go z inną marką, stąd mocny nacisk kładzie się właśnie na oryginalność projektu.
WARTO ZMIENIAĆ OBECNE LOGO
Jeżeli planujesz utworzenie logo dla swojej marki, lub zamierzasz odświeżyć już istniejącą identyfikację wizualną twojej marki to wiesz, że warto zmieniać obecne logo. Trzeba to jednak zrobić mądrze, dobrze zaplanować i przede wszystkim współpracować z osobami, które doskonale się na tym znają. Profesjonaliści potrafią odpowiednio dobrać czynniki czyniące logo firmy nowoczesnym i prestiżowym. To otwiera przed Twoją marką bramy do szerszej ekspansji. Zdecydowanie warto.
Przeczytaj więcej powiązanych blogów: