Dobre logo, firmowe to takie, które przyciąga wzrok i wpada w pamięć. Dzisiaj, pokażemy Wam, jak według nas stworzyć dobre logo firmowe.
Sekrety dobrego loga
Ciężko wyobrazić sobie przedsiębiorstwa, organizacje czy prywatne firmy bez znaku rozpoznawczego, jakim jest logo firmowe.
Znak firmowy to coś, co w prosty sposób identyfikuje dane przedsiębiorstwo, czy organizację. Banalna rzecz, otwierająca drogę do rozpoznawania przedsiębiorstwa.
Wbrew pozorom stworzenie firmowego loga wcale takie łatwe nie jest, bowiem ta cała prostota jest najtrudniejsza do stworzenia. Musi zapadać w pamięć dzięki zwięzłej formie, jaką prezentuje. Musi uderzyć w prawo psychologii, które ma przekonać obserwatora, potencjalnego klienta do określonych działań. Skojarzeń z daną firmą, produktami, jakie oferuje czy usługami, a co najważniejsze z właścicielem firmy, czy założycielem, czy organizacji. Dlatego sekrety dobrego loga to prostota, sprawnie połączona z wieloma czynnikami daje niesamowite efekty.
Oczywiście, nie można zapominać o artyzmie, który jest w stanie dodać nieco uroku logo firmowemu.
Logo firmowe to narzędzie makretingowe
Logo firmowe to przede wszystkim narzędzie firmowe.
Dlatego, projektując je, czy tworząc, należy o tym pamiętać. Nie kierować się emocjami, nawet jeśli te są silne i starają się wyjść na wierzch. Dlaczego? Ponieważ znak firmowy to narzędzie marketingowe, pełni ono określoną funkcję. Chodzi tutaj o realizację celu wizerunkowego. Musimy się zastanowić czy ma wywierać tylko dobre wrażenie, czy konkretną wartość, a może jedno i drugie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać obydwie te opcje.
Jak to zrobić? Należy określić osobowość logo, która wbrew pozorom jest bardzo istotną kwestią. Wszystko zależne jest od tego, czym zajmuje się dana firma, przedsiębiorstwo czy prywatna osoba, a nawet organizacja.
Logo może być albo odważne, albo łagodne. Dzięki temu łatwiej będzie wpasować się w prostotę trafiająca do odbiorców. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać, że logo nie jest tworzone dla właściciela marki, a jej odbiorców.
Ma za zadanie trafiać do określonej grupy docelowej, którą musimy tuż przed otwarciem firmy, przedsiębiorstwa, czy organizacji. Za przykład weźmy agencje tworzącą loga internetowe jak np. TwojeLogo. Logotyp oraz zawarty tekst w znaku firmowym od razu kojarzy się z prowadzonymi przez nas usługami – tworzeniem logo. Stonowane kolory, obrazek symbolizujący ołówek dzięki, któremu możemy projektować na kartce. W tym przypadku chodzi o tworzenie loga wirtualnie. Oczywiście, w większość pomysłów tak czy siak, zaczyna się na białym skrawku papieru, a czasami na kartę w kratkę.
Sprawdź też: “Dobre logo – czym się charakteryzuje?“
Z czego musi wynikać logo?
Logo powinno wynikać z:
- Stylu życia – nawiązywać do hobby jak np. Rysowanie, jazda konna, tworzenie grafik, czyli wszystkie niezbędne artykuły, z jakich klienci zamierzają korzystać do rozwijania swoich zainteresowań.
- Danych demograficznych – pochodzenie, płeć, wiek, wykształcenie, a nawet dochody. Każda grupa ma inne potrzeby, dlatego logo powinno do tego nawiązywać, jeśli bardziej rozwijamy grupę docelową.
- Upodobań – czyli nic innego jak zainteresowania, czyli np. muzyka, a nawet wartości ważnych dla odbiorców.
Mając takie informacje, wiemy już, że logo nie może być tylko ładne, a wykonane profesjonalnie. Co mniej więcej to znaczy? To, że tworzenie loga firmowego musi opierać się na estetyce, a właśnie to wyróżnia profesjonalistów z TwojeLogo. Musi także, zawierać dopasowanie do panujących i przyszłych trendów, a także wyżej wymienione składowe. To jest recepta na profesjonalne firmowe logo.
Warto pamiętać również o tym, że tworząc dobre logo firmowe, musimy zbadać konkurencję. Czemu? Obserwacja i analiza pozwoli nam zorientować się, właśnie w panujących trendach, a także dojrzeć elementy powtarzające się. Chodzi o to, żeby wykorzystywać to, co się najlepiej sprzedaje, bo taką rolę również pełni logo. W pewien sposób sprzedaje to, co nasza firma ma do zaoferowania. To, tak jak powtarzają często na wielu szkoleniach związanych z psychologią czy relacjami z klientem, że jesteśmy reklamą firmy i sprzedajmy się na jej rzecz, będąc jej pracownikiem. Ludzie, przyszli klienci muszą wiedzieć, że jeśli spojrzą na nasze logo, to wiedzą, że zajmujemy się tą konkretną rzeczą i to właśnie do nas, powinni się zgłosić.
Pamiętajcie jednak, że inspiracja to nie to samo co kopiowanie pomysłów. Pod żadnym pozorem nie wolno robić takich rzeczy. W poszukiwaniu inspiracji nie ma, naprawdę nic złego. Kradzież jest przestępstwem i nie jest mile postrzegana. A zapewniamy Was, że informacje o tym, że ktoś podkrada cudze pomysły, roznosi się szybciej niż przekazywane między sobą ciekawostki u przekupek na rynku.
Ważne elementy znaku firmowego
Znaki firmowe tworzone są według określonych zasad:
- Odmiana logo – w jakiej formie występuje: pionowej, poziomej również z innym tłem
- Bezpieczny obszar – mowa tutaj o bezpiecznym marginesie wokół logo
- Minimalny rozmiar znaku
- Modyfikacje – dopuszczalne i niedopuszczalne
- Typografię – ta, jaka będzie wykorzystywana przez logo
- Kolorystykę – czyli barwy zawarte w logo
- Budowa oraz konstrukcja znaku – czyli jego wygląd, kształt itd.
- Różnego rodzaju tła – chodzi o tła, na jakich będzie się ono pojawiać.
Logo firmowe jako część czegoś większego
Znak firmowy to część czegoś większego.
Firma, poza logiem musi zwracać na siebie uwagę w inny sposób. Chodzi tutaj o zabieganie o klienta, a to oznacza, że jest częścią content marketingu. Mowa tutaj o zwiększaniu zasięgów, które zwiększa się za pomocą kampanii online na kanałach Google Ads, porównywarki, afiliacje czy tak zwane market place. Można także zwiększać zasięgi poprzez kanały społecznościowe, jak Facebook, a nawet Youtube. Jednak, w każdym z tych miejsc pojawia się…logo! Tak, dokładnie. Logo, to pierwsza forma kontaktu klienta z firmą, przedsiębiorstwem, z nami. Dlatego, logo firmowe jest tak ważne, mimo że jest takie niepozorne!
Ile kosztuje dobre profesjonalne logo?
TwojeLogo oferuje trzy pakiety tworzenia logo:
- Pakiet Silver zawiera: 3 indywidualne projekty, realizacja w przeciągu 72 godzin, pełna wizualizacja 3D, wektorowe logo oraz znak wodny, projekt wizytówek. Cena: 325 zł
- Pakiet Gold zawiera: 5 indywidualnych projektów, realizacja w przeciągu 72 godzin, pełna wizualizacja 3D, wektorowe logo oraz znak wodny, projekt wizytówek. Cena: 399 zł
- Pakiet Premium zawiera: 6 indywidualnych projektów, 10- sekundowy film promocyjny gratis, wektorowe logo oraz znak wodny, projekt wizytówek. Cena: 650 zł.