Gdzie szukać grafiki na stronę www?

Grafika to nieodzowny element naszej strony internetowej.  Jednak, skąd brać grafiki, aby nie złamać prawa autorskiego?
W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam kilka stron, z jakich możecie skorzystać, jeśli chcecie bez problemowo i legalnie korzystać z dostępnych przez twórców grafik.

Czym jest prawo autorskie?

Zanim przejdziemy do miejsc z dostępnymi grafikami, zapoznajmy się z terminem prawa autorskiego.
Zgodnie z ustawą z 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych to:

„Część prawa własności intelektualnej zawierająca przepisy wydane z myślą o ochronie interesów twórców i dotycząca stosunków prawnych związanych z tworzeniem, korzystaniem z utworów i ich ochroną; ”

Co oznacza prawo autorskie?

Oznacza to, że zgodnie z podmiotem prawa autorskiego, przejaw każdej, twórczej działalności o indywidualnym charakterze zostaje objęta ochroną prawną. Dotyczy to np. grafik, zdjęć czy utworów muzycznych.
Nie ważne, jaką posiada formę, jak jest wartościowa, prawo autorskie działa automatycznie. Od chwili ustalenia utworu. Nie trzeba mieć spełnionych żadnych formalności, a grafiki, utwory muzyczne nie muszą być ukończone.

Prawo autorskie w Polsce

Za naruszenie prawa autorskiego w Polsce, ustawa przewiduje dwa rodzaje odpowiedzialności prawnej.
Pierwszą jest odpowiedzialność cywilna, drugą karna. Nie jest prawdą, że jeśli coś jest ogólnodostępne, jak grafiki w Google, można sobie z tego korzystać i sobie to, zwyczajnie wziąć. Dochodzi wtedy do świadomego lub nieświadomego łamania prawa autorskiego.

Czym są licencje?

Licencje, umożliwiające korzystanie z utworów, w naszym przypadku grafik lub zdjęć to zezwolenie na korzystanie z wcześniej wymienionego tworu na określonych zasadach, przeważnie narzuconych przez twórcę.
Najpopularniejszą licencją jest tak zwana Creative Commons, jakie są zestawem wzorców licencyjnych, na podstawie których twórca udostępnia możliwość korzystania ze swojego dzieła, utworu.
Istnieją polskie wersje tej licencji, zgodnych z naszym prawem.

4 rodzaje licencji

 Licencje dzielą się na 4 zbiory postanowień:

 • Uznanie autorstwa – pozwala na kopiowanie, dystrybucję wyświetlanie czy użytkowanie dzieła, pod warunkiem umieszczenia credit’u, czyli imienia i nazwiska albo pseudonimu twórcy i istnieje we wszystkich postanowieniach, ponieważ prawa autorskie osobiste, są niezbywalne. 
 • Użycie niekomercyjne – zezwala na kopiowanie, dystrybucję wyświetlanie czy użytkowanie dzieła, tylko i wyłącznie w celu niekomercyjnym, czyli nie wolno zarabiać na takich tworach,
 • Bez utworów zależnych –  zezwala na kopiowanie, dystrybucję wyświetlanie czy użytkowanie dokładnych kopii dzieła i nie można ich w żaden sposób zmieniać, czy tworzyć czegoś pochodnego na jego bazie.
 • Na tych samych warunkach – pozwala na kopiowanie, dystrybucję wyświetlanie czy użytkowanie dzieła, pod warunkiem, że będą na takiej samej licencji.

 

Zamów już teraz

Gdzie szukać grafik na stronę www?

Darmowe grafiki to takie, które objęte są przeważnie licencją zezwalająca nam na użycie ich w niekomercyjny sposób. Chociaż, zdarzają się strony Internetowe umożliwiające nam użycie komercyjne.
Płatne grafiki, to objęte licencją zezwalająca na komercyjne ich wykorzystanie. Z reguły, są one dostępne na określony czas, w dużo lepszej jakości czy wersji. Należy, wykupić odpowiedni pakiet, aby móc korzystać z takich opcji jak edycja.

Najbardziej, popularne strony z darmowymi grafikami:

 • Pixabay – strona internetowa zezwalająca na korzystanie do użytku komercyjnego, bez przypisania z zamieszczonych tam grafik. Jednak nie wszystkie są objęte taką licencją. Wiele grafik jest na takich licencjach jak tylko wykorzystanie redakcyjne. Dlatego, trzeba zwracać uwagę, jaka informacja pojawia się przy umieszczonym dziele.
 • Unsplash – bank grafik do darmowego użytku, nie wolno ich jednak sprzedawać bez znacznej modyfikacji, nie wolno także kompilować zdjęć do stworzenia konkurencyjnej usługi.
 • Pexel – strona internetowa ze zdjęciami oraz filmami video, która pozwala na ich darmowy użytek, nie trzeba podawać źródła, utwory można modyfikować. Nie wolno jednak doprowadzić do sytuacji, gdzie rozpoznawalne osoby będą obrażane, lub przedstawione w obraźliwy sposób, nie wolno sprzedawać niezmodyfikowanych utworów np. jako plakaty, nie wolno edytować zdjęć czy nagrań wideo w taki sposób, aby pokazać wsparcie dla naszego produktu przez osobę lub markę widoczną na zdjęciu, zabrania się także dystrybuować ani sprzedawać tworów na innych bankach zdjęć.

Popularne banki płatnych grafik na licencji:

 • Shuttershock – bank grafik, filmów wideo, muzyki oraz szablonów dostępnych na wybranych licencjach za określoną kwotę. Sprzedawane towary mają konkretny czas obejmujący trwanie licencji, ilość pobrań itp.
 • Stockphoto – bank grafik, zdjęć oraz filmów wideo zezwalający na zakup tworów na określonej licencji. Można zakupić wybrane pakiety lub specjalną subskrypcję.
 • Istockphoto – bank zdjęć, grafik oraz filmów wideo umożliwiający zakup tworów na określonej licencji. Mamy wyboru między subskrypcją podstawową albo premium.
 • Gettyimages – bank zdjęć oraz muzyki, który oferuje wykupienie tworów. Mamy do wyboru cztery rodzaje pakietów, na małe zdjęcia i niskiej jakości filmy, średnie zdjęcia oraz video w formie SD, duże zdjęcia oraz wysokiej jakości filmy. Możemy także, wybrać pakiet całościowy, w którym zawarte są wszystkie trzy wcześniejsze pakiety.

Mamy nadzieję, że po przybliżeniu Wam, czym jest prawo autorskie, licencje oraz gdzie szukać grafik, będzie Wam dużo łatwiej poszukiwać pięknych grafik na stronę internetową i nie tylko, bez obaw o łamanie prawa.

Życzymy udanych łowów!

 

Sprawdź też: “Zamów unikalne logo w 3 minuty! Dlaczego warto?

PREFERENCJE PRYWATNOŚCI
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać za pośrednictwem Twojej przeglądarki informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może wpłynąć na wygodę korzystania z naszej witryny internetowej i oferowanych przez nas usług.
Polityka prywatności
Przeczytałeś i zgadzasz się z naszą polityką prywatności
WYMAGANY
[]