Jak powinna wyglądać dobra strona internetowa?

Dobra storna internatowa zawsze musi spełniać określone cele: zwiększyć widoczność w  wynikach wyszukiwania, wzbudzić zainteresowanie klienta czy zwiększyć sprzedaż firmy. Niezbędne jest przy niej współpraca grafików, programistów oraz specjalistów od UX i UI. Oczywiście można pokusić się o samodzielne stworzenie własnej strony www, jednak jest to działanie dość ryzykowne. Źle zaprojektowana witryna może przynieść więcej strat, niż korzyści i zwyczajnie zahamować rozwój każdego biznesu. Jak powinna wyglądać dobra strona internetowa?

Architektura informacji

Według badań internauta w ciągu 5 sekund od wejścia na daną witrynę decyduje, czy na niej pozostanie, czy ją opuści. To, co na niej zobaczy, od razu powinno przykuć jego uwagę, dać odpowiedź na jego pytania lub umożliwić szybkie zakupy. Intuicyjna nawigacja główna, wyszukiwarka wewnętrzna czy nawigacja okruszkowa (breadcrumbs) pozwolą mu sprawnie poruszać się po poszczególnych podstronach witryny internetowej oraz bezproblemowo i łatwo wykonać określone czynności.

Estetyczny i przejrzysty układ

Dobra strona internetowa powinna zawierać estetyczną i przejrzystą szatę graficzną, dzięki czemu będzie budziła pozytywne emocje. Obecnie panuje trend minimalistyczny, który dąży do przekazania najbardziej potrzebnych informacji urozmaiconych atrakcyjną grafiką w myśl zasady: less is more. Bez względu na to, czy układ strony internetowej korzysta z harmonijnych elementów, czy z zamierzonej dysharmonii, nie może przytłaczać użytkowania.Dobra strona internetowa zawiera także interesującą grafikę oraz czytelną odpowiednio dużą czcionką, która nie będzie męczyła wzorku. Taki estetyczny i przejrzysty układ witryny sprawi, że korzystanie z niej stanie się czystą przyjemnością.

Unikalne treści

Dobra strona internetowa powinna zawierać unikalne, niepowielane i niekopiowane z innych witryn treści o wysokiej wartości merytorycznej. Użytkownik odwiedza daną stronę www zawsze w określonym celu. Chce dokonać zakupu interesującego go produktu czy usługi lub znaleźć informacje, które będą odpowiedzią na jego pytania.  Dlatego też tak ważne jest, aby odnalazł on na niej to, czego szuka. Treści te nie mogą być łudząco podobne do tych, które można znaleźć na stronach konkurencji. W dodatku powinny być poprawne językowo oraz napisane w przystępnym stylu.

Optymalizacja

Dobra strona internetowa to odpowiednio zoptymalizowana strona. Chodzi tutaj nie tylko o optymalizację treści pod wyszukiwarki Google (unikalna treść, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, znaczniki H1, H2, H3…, słowa i frazy kluczowe itd.). Równie ważna jest optymalizacja grafik i zdjęć, tak aby były wysokiej jakości i w rozmiarze odpowiednim do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, laptopach i desktopach. 

Idealna witryna posiada także odpowiednio zoptymalizowany kod. Oznacza to, że nie zawiera on błędów, powtórzeń czy niepotrzebnych skryptów i funkcjonalności, które opóźniają szybkość ładownia się strony www.

Responsywność

Dobra strona internetowa to responsywna strona, która wyświetla się poprawnie na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy Internetu przyzwyczaili się do korzystania z sieci w drodze do pracy, szkoły, na uczelnię czy podczas spotkania ze znajomymi. Dlatego też  algorytmy Google, podczas ustalania pozycji witryny w organicznych (naturalnych) wynikach wyszukiwania, biorą pod uwagę jej wersję mobilną. Technologia RWD (Responsive Web Design), pozwala dostosować zawartość strony do urządzeń, na których jest wyświetlana bez względu na ich rozdzielczość. Dzięki czemu internauta nie spotka się z problemem uciętej treści czy grafiki i zirytowany nie opuści witryny, przechodząc do konkurencji.

Bezpieczeństwo

Dobra strona internetowa to stabilna witryna.  To właściciele witryn muszą zadbać, aby ich strona była odpowiednio zabezpieczona przed atakami hakerów. Najbezpieczniejsze strony internetowe to takie, które powstają “od zera” w oparciu o “czysty” kod. Nieco mniej bezpiecznie są witryny z otwartym kodem źródłowym typu open source, jaki oferuje WordPress, Joomla czy Drupal. Jednak programiści z całego świata nieustannie monitorują i udoskonalają je, a także wykrywają wszelkie luki w ich kodzie. Dlatego też właściciele nie powinni mieć powodów do obaw. 

Dodatkowo dobra strona internetowa powinna zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników wprowadzanych przez nich np.: w trakcie dokonywania płatności czy wypełniania formularzy kontaktowych. Służy do tego specjalny protokół HTTPS oraz certyfikat bezpieczeństwa SSL, które zapewniają szyfrowane transmisje danych, dzięki czemu są one bezpieczne i niedostępne dla niepowołanych osób.

PREFERENCJE PRYWATNOŚCI
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać za pośrednictwem Twojej przeglądarki informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może wpłynąć na wygodę korzystania z naszej witryny internetowej i oferowanych przez nas usług.
Polityka prywatności
Przeczytałeś i zgadzasz się z naszą polityką prywatności
WYMAGANY
[]