Architektura informacji - to to takiego?
Architektura Informacji to pojęcie, które w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Głównym celem jest komunikacja między odbiorcą, a produktem, czyli najczęściej stroną internetową lub aplikacją na telefon. Rozmieszczenie danych elementów, odpowiednie dobranie kategorii, treści, kolorów oraz rozmieszczenie elementów to jedne z podstawowych elementów, na które składa się architektura Informacji. Strona czy aplikacja musi być zaprojektowana tak by odbiorca chciał na niej zostać, a co najważniejsze wracać do niej.

Elementy, z których składa się architektura informacji?
- Kontekst - cele projektu oraz osoby biorące w nim udział.
-
Informacje - należy rozpisać w kategoriach informacje, strukturalizować je i wybrać tylko te najistotniejsze. Wszystkie informacje jakich użyjemy muszą być rzetelne i poparte faktami. Bez zbędnego lania wody i wprowadzania czytelnika w ewentualne błędy.
- Odbiorca - jeden z najważniejszych elementów całego sukcesu strony internetowej i aplikacji. Bez odbiorcy architektura informacji oraz sam projekt nie ma sensu. Od tego czy ludzi będa wchodzić w nasz serwis i powracać do niego zależy cały sukces danej firmy. Należy więc zbadać i zastanowić się kto będzie Naszym odbiorcą, jakie ma potrzeby i jakich informacji będzie poszukiwał.
Bariery informacyjne, a Architektura informacji
Bardzo często użytkownicy mają problem ze zrozumieniem danych treści lub całkowitym ich wyszukaniem przez bariery informacyjne jakie napotykają. Najczęściej spotykane są bariery środowiskowe, bariery związane ze źródłami informacji oraz tworzone przez autorów tekstów i wydawców. Każde można podzielić na kilka mniejszych i zaobserwować jak trudne jest odpowiednie przekazanie informacji w Internecie, tak by dopasować się do każdego.
Architektura Informacji, a powiązane pojęcia
Każdy człowiek funkcjonujący w świecie informacyjnym zwanym infosferą to użytkownik informacji. W zależności od sytuacji przyjmuje on różne strategie oraz postawy takie jak cechy sytuacji problemowej determinanty osobnicze, determinanty związane z pełnioną rolą zawodową, determinanty środowiskowe, cechy źródła informacji oraz rodzaje usług informacyjnych. Użytkownik informacji przyjmować wiele strategii informacyjnych, z których każda polega na czymś innym. Należą do nich:
- poszukiwanie - użytkownik posiada konkretną trasę, drzewiastą lub liniową.
- sprawdzanie - upewnienie się w pewnym dla Nas źródle o prawdziwości i rzetelności danej informacji.
- monitorowanie - jest to rutynowe przeglądanie informacji na ten sam temat, w różnych źródłach.
- wymiana informacji - może polegać na wymianie zdań na czatach społecznościowych, ale również w formie wpisów, które możemy komentować.
Chcesz zobaczyć, jak architektura informacji została wykorzystana w Naszych projektach. Możesz też dowiedzieć się więcej na temat tworzenia stron internetowych czy filmów na podstawie Naszych artykułów. Zapoznaj się z nimi: