Agencja reklamowa, studio graficzne, a grafik freelancer — jaka jest różnica i co wybrać?

Klienci szukający taniego, atrakcyjnie wycenionego logo szybko przekonają się, że znalezienie zleceniodawcy nie koniecznie jest zadaniem prostym, a wybór znacznie szerszy, niż pierwotnie się wydawało. Wykonywaniem prac graficznych zajmuje się kilka różnych podmiotów — może być to grafik freelancer, studio graficzne, bądź agencja reklamowa. W tym artykule wyjaśnię różnice między nimi.

Grafik freelancer

Grafik freelancer jest po prostu pojedynczą osobą, która może wykonać dla ciebie wszelkie prace graficzne, jak zaprojektowanie sklepu, strony internetowej, logo, czy może całej identyfikacji wizualnej. Dzięki pracy w pojedynkę jest on w stanie zaoferować atrakcyjne ceny, zwykle nie wykonuje on też wielu projektów jednocześnie, więc możesz liczyć na jego pełne zaangażowanie. Minusem jest to, że zlecając mu złożone zadanie, jak zaprojektowanie obszernej strony internetowej bądź sklepu, często będziesz musiał liczyć się z długim czasem realizacji.

1000 +
Zadowolych klientów!
0 %
Satysfakcji albo zwrot wszystkich kosztów!
Studio graficzne

Studio graficzne to niewielki zespół, nie rzadko składający się z zaledwie trzech, czy nawet dwóch osób. Podobnie jak w przypadku grafika freelancera, podejmą się oni wszelkich prac graficznych, jak zaprojektowanie logo. Członkowie studia często mają różne specjalizacje, na przykład jedna projektuję strony internetowe, a druga zajmuje się tworzeniem animacji. Często współpracują oni z zewnętrznymi grafikami freelancerami, zlecając im prace nad konkretnym elementem projektu, pełniąc funkcję podmiotu nadzorującego prace i wyznaczającego ich kierunek. 

Agencja reklamowa

Na agencję reklamową zwykle składa się kilka różnych zespołów pracujących niezależnie od siebie, a nie tylko jeden. Oprócz projektów graficznych zajmują się oni wszystkim, co związane z marketingiem — mogą zająć się również SEO twojej strony, bądź nawiązać współpracę z influencerami, którzy będą promować twoją firmę. Agencja reklamowa działa już nieco bardziej jak korporacja i zazwyczaj wiąże się ze zdecydowanie największymi cenami. W parze z wysoką ceną nie zawsze idzie jednak jakość — agencje często priorytetują jedynie największych klientów, do tych mniejszych podchodząc po macoszemu, szczególnie w przypadku pracy za średniej wysokości wynagrodzenie.

Który wariant jest najlepszy?

Współpraca z agencją reklamową czy studiem graficznym nie oznacza automatycznie wysokiej jakości — nie rzadko to graficy freelancerzy mają w swoim portfolio najbardziej imponujące strony internetowe, loga oraz inne projekty graficzne. Przy wyborze kluczowe jest określenie twoich potrzeb oraz budżetu. Agencja reklamowa jest w stanie zaoferować szerszy wachlarz usług, jednak jednocześnie zazwyczaj oznacza to również najwyższe ceny.

ZOSTAW KOMENTARZ

PREFERENCJE PRYWATNOŚCI
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać za pośrednictwem Twojej przeglądarki informacje z określonych usług, zazwyczaj w postaci plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może wpłynąć na wygodę korzystania z naszej witryny internetowej i oferowanych przez nas usług.
Polityka prywatności
Przeczytałeś i zgadzasz się z naszą polityką prywatności
WYMAGANY